18 Haziran 2019 Salı

Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutluyorum

19. YÜZYILDA AKKUŞLU DEVLET ADAMLARI

19. YÜZYILDA AKKUŞLU DEVLET ADAMLARI

01 Aralık 2016 Perşembe 17:02
19. YÜZYILDA AKKUŞLU DEVLET ADAMLARI
19. YÜZYILDA AKKUŞLU DEVLET ADAMLARI 

Akkuş, eski ismi ile Karakuş ilçesi tarihi süreç içerisinde nahiyeden kaza statüsüne geçmiştir.  19. Yüzyıldan önce Sivas vilayetine bağlı olan Karakuş günümüzde Ordu sınırları içerisinde kalmıştır. Karakuş’un tarihiyle ilgili en fazla arşiv malzemesi 19. Yüzyıldan sonrası döneme aittir. Bundan önceki dönemle ilgili arşiv vesikası olmakla beraber bunların sayısı çok değildir. Karakuş’un tarihiyle ilgili ele alınabilecek birkaç konu başlıklarından biri Karakuş’un yetiştirmiş olduğu devlet adamlarıdır. Devlet adamlarıyla ilgili kayıtlar Osmanlı Devleti’nin memurlarla ilgili sicil kayıtlarının tutulduğu Dahiliye Nezareti Sicilli Ahval Kalemi defterindedir. Devletlerin herhangi bir biriminde hizmet eden devlet adamlarının hayat hikâyelerinin kaleme alınması oldukça eskiye dayanmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde bu tür kayıtlara tercüme-i hal denilmiştir. Sultan II. Abdülhamid döneminde devlet memurlarının biyografilerinin resmi kayıt altına alınması için şerʻî ve askerî sınıflar dışındaki tüm memurlara tercüme-i hal varakası doldurulup ilgili nezarete gönderilme zorunluluğu getirilmiştir. 1879-1909 yılları arasında düzenlenen ve Sicill-i Ahval Defterleri denilen defterlere binlerce memurun biyografileri kaydedilmiştir.  

Sicill-i Ahval defterleri, son dönemlerde yerel tarih çalışmalarına da kaynak oluşturmaya başlamıştır. Bu yazımızda 2016 tarihinde meslektaşım Yrd. Doç. Dr. Kemal Saylan ile birlikte yayınladığımız Sicill-i Ahval Kalemine Göre Ordulu Devlet Adamları adlı kitapta yer alan Karakuşlu Ahmet Rüstem Efendi ve İbrahim Ethem Efendi hakkında bilgi verilecektir. 

İbrahim Ethem Efendi: 

Salih Ağa’nın oğlu olup 1861/2 tarihinde Karakuş Nahiyesinin bugünkü Gedikli köyünde dünyaya gelmiştir. Mahalle Mektebinde (Sıbyan Mektebi) okuyan İbrahim Ethem Efendi özel hocadan bir miktar Arapça ve Farsça dersleri almıştır.  

13 ekim 1879 tarihinde 140 kuruş maaşla Karakuş Nahiyesi Tahrirat Katipliği’ne taryin olmuştur. 12 Ekim 1890 tarihinde istifa ederek görevinden ayrılmıştır. 13 Ekim 1883 tarihinde 150 kuruş maaşla Karakuş Nahiyesi Sandık Eminliği’ne tayin edilmiştir. 13 Mart 1885 tarihinde 140 kuruş maaşla Vergi Katibi Refakati’ne atanmış, buradaki memuriyetine ilave olarak 28 Ağustos 1893 tarihinden 5 Mayıs 1894 tarihine kadar 72 kuruş 1/5 kaaşla Karakuş Nahiyesi Müdür Vekaleti görevinde bulunmuştur. 14 Mayıs 1900 tarihinde 250 kuruş maaşla Vergi Katipliği’ne terfi etmiştir. Memuriyetine ilave olarak 14 Şubat 1902-6 Mayıs 1902 ile 13 Ekim 1907-27 Nisan 1908 tarihleri arasında 72’şer kuruş 1/5 oranında maaşla iki defa Karakuş nahiyesi Müdür Vekaleti görevlerinde bulunmuştur. 5 Mart 1910 tarihinde emekli olmuştur. Ancak daha sonra İbrahim Ethem Efendi’nin dilekçesi üzerine 
Tetkik-i Tensikat Komisyonu tarafından istihdamına mani bir hali görülmediği ve emekliliğe yaşı tutmadığı gerekçesiyle yeniden memuriyet görevinde istihdam edilmiştir. 

Ahmet Rüstem Efendi: 

Çamzade (Çamoğulu) Hasan efendi’nin oğlu olup 1852/3 senesinde Karakuş (Akkuş ) nahiyesinde doğmuştur. Mahalle (Sıbyan) mektebide okumuş olup Türkçe okur-yazardır.  

1863/4 tarihinde 11 yaşındayken 120 kuruş maaş ile Karakuş Nahiyesi Niyabet Katipliği’ne memur olarak atanmıştır. 13 Nisan 1875 tarihinde 200 kuruş maaş ile Karakuş Nahiyesi Vukuat Katipliği’ne geçmiştir. 23 Ağustos 1879 tarihinde maaşı 20 kuruş kesilerek 180 kuruşa indirilmiş ve 13 Ekim 1881 tarihinde 70 kuruş zamla 250 kuruşa yükseltilmiştir. Bu esnada memuriyet unvanı Tahrir ve Vergi Katipliği’ne dönüştürülmüştür.  

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV